Kontrrotacja

29.11.2011

Kontrrotacja czyli popularne „zamiatanie tylną noga” test to ruch tułowia w kierunku odwrotnym do kierunku skręcania deski. Efektem tego jest to wypchnięcie tyłu deski tylną nogą spod siebie. Najczęściej jest to połączone ze zbyt dużym obciążaniem przedniej nogi, opisanym powyżej.
Wynika ona z naturalnych ludzkich odruchów. Człowiek podświadomie wybiera najprostsze rozwiązania. Efektem skrętu jest to, że deska porusza się w drugą stronę stoku. Sam skręt na początku wydaje się sytuacją niestabilną więc im jest krótszy tym człowiek czuje się bezpieczniej. Zwłaszcza na stromych stokach. Osoba ucząca się samodzielnie dochodzi do poniekąd logicznego wniosku, że lepiej zminimalizować sytuację niebezpieczną a wykorzystać sytuację stabilną, przewidywalną czyli ześlizg w dugą stronę.Najłatwiejszym sposobem zmiany kierunku deski, celowo nie pisze tutaj „skrętu”, jest jej przerzucenie pod sobą poprzez wypchnięcie tylną nogą tyłu deski w przeciwną stronę „zapierając się” o bezwładność własnego tułowia. Odciążając tył deski poprzez przeniesienie ciężaru ciała na nogę przednią można swobodnie wypchnąć spod siebie odciążony tył deski.
Jest to największy i najtrudniejszy do wyeliminowania błąd popełniany na snowboardzie czyli kontrrotacja połączona z nadmiernym obciążeniem przedniej nogi.

W tym miejscu bardzo często spotykane jest „łamanie” się w biodrach połączone z wyciągnięciem rąk przed siebie w skrętach backsideowych oraz pochylanie się również „łamiąc się w biodrach” próbując dotknąć tylną ręką śniegu w skrętach frontsideowych.Zepchnięcie tyłu deski poprzez kontrrotację powoduje zanik pierwszej fazy skrętu. Deska nie porusza się po fragmentach okręgów płynnie przechodzących jeden w drugi, lecz po fragmentach urywanych łuków, a czasami wręcz odcinkach prostych. Uniemożliwia to wykonanie skrętu ciętego.

Treści zamieszczone na stronie SnowboardAcademy.pl podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres shaman.snowboard.pl (at) gmail.com